.

C

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Cymbalaria muralis

zvěšinec zední

Nízká stálezelená trvalka s dlouhými výhony, které jsou plazivé nebo převislé. Drobné vykrajované listy jsou tmavozelené, mírně dužnaté. Jednotlivé květy v úžlabí listů vykvétají od konce jara do podzimu. Jednotlivé dvoupyské květy bývají zpravidla fialové, mohou být i bílé, vždy s dvěmi jasně žlutými skvrnami. Vysazujeme do propustné hlinitopísčité, mírně vápenité půdy. Dobře snáší polostín i slunce. Dobře se bude dařit ve spárách mezi kameny. Vhodná ke zpevnění a oživení kamenných zídek, kde se jiným rostlinám nedaří.

Cotula squalida

mechovec

Bujně se rozrůstá do nízkých stálezelených koberců. Výška 3-5 cm. Květy nenápadné zelenkavé. Vysazujeme do propustné hlinitopísčité kyselejší půdy na slunci nebo v polostínu. Mechovce se pěstují především pro své ozdobné listy. Místo pro výsadbu vybíráme s rozvahou, protože zvláště na vlhčích stanovištích dokáží v krátké době zarůst i větší plochy.

Cotula potentillina

mechovec

Podzemními výhonky se rozrůstá do nízkých koberců. Výška 5 cm. Jemně zpeřené olivově zelené listy se barví na podzim do červenohněda. Zelenožluté nenápadné květy na krátkých stoncích vykvétají v květnu-červenci. Dobře roste v každé zahradní půdě obohacené rašelinou na přistíněných vlhčích stanovištích. Dobře snáší občasné sešlápnutí. Možné využít na překrytí drobných jarních cibulovin.

Cotula hispida

mechovec

Rozrůstá se v řidších podušek. Růžice jemně zpeřených hustě chlupatých lístků. V červnu-srpnu rozkvétají žluté knoflíkovité květy na tenoučkých drátovitých stoncích. Dobře roste na slunci i polostínu v propustné, v době vegetace dostatečně vlhké, nevápenité půdě. Svým zajímavým olistěním bude ozdobou v každé skalce i květinové zídce.

Campanula carpatica

zvonek karpatský

Vzrůst hustě trsnatý až rozkladitý se svěže zelenými srdčitými listy. Výška 15-20 cm. Široce zvonkovité modré květy jsou otevřené vzhůru a rozkvétají postupně celé léto. Na pěstování nenáročný. Spokojí se s mírně vápenitou, dobře propustnou hlinitopísčitou půdu na slunci. Snáší i polostín. Vítaný v každé skalce pro dlouhou dobu kvetení.

Callianthemum farreri

routevník

Na zimu zatahující rostlina s trsy sivozelených, ozdobně dělených listů. Podzemními oddenky se velmi pomalu rozrůstá do rozvolněných koberců. Výška 10-15 cm. Již v dubnu rozkvétá namodralými květy se zelenožlutým středem. Nejlépe se bude dařit na přistíněném stanovišti v propustné humózní půdě s příměsí hrubšího písku. Nesnáší sluneční úpal. Aby se tento routevník mohl ukázat v celé své kráse není vhodný do spár a stísněných prostorů.

Calceolaria falklandica

dmurolet, pantoflíček

Rozrůstá se do trsů plochými růžicemi tmavozelených po okraji chlupatých listů. Výška 10-20 cm. V květnu-červenci vykvétá vícekvětým hroznovitým květenstvím. Květy sytě žluté s nafouklým spodním pyskem. Místo pro výsadbu by mělo být během vegetace dostatečně vlhké s humózní kamenitou půdou na slunci nebo v lehkém polostínu. Nesnáší přeschnutí. Na vhodně vybraném místě se rozšiřuje samovýsevem. Na zimu je dobré zajistit suchý kryt.

Coronilla minima

čičorka

Kobercovitě rozprostřené poléhavé lodyhy s lichozpeřenými šedozelenými listy. Výška 5-10 cm. V květnu-červnu vykvétá okolíky jasně žlutých květů. Vysazujeme do chudší, mírně vápenité půdy na plné slunce. Kvetoucí čičorka bude ozdobou každé skalky i suché zídky.

Campanula istriaca

zvonek

Ukázněný, polštářovitě se rozrůstající zvonek. Výška 10-20 cm. V červnu kvete světleji modrými, do hvězdy otevřenými květy, kterých je takové množství, že není vidět olistění. Vysazujeme do propustné, hlinitopísčité půdy na slunci. Nenáročný zvonek, vhodný do úzkých spár a suchých zídek.

Carex firma ‘Variegata‘

ostřice pevná

Zvolna se rozrůstající travina, tvořící kompaktní trsy tuhých širších listů s podélnými bílými pruhy. Sázíme do vápenaté, vždy dobře propustné půdy na slunci. Suché listy odstraňujeme až na jaře. Uplatnění najde i v menších skalkách a korytech.