.

A

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Aster alpinus ‘Sabine’

hvězdnice alpská

Zahradní kultivar alpské hvězdnice s plnými květy. Rozrůstá se přízemními růžicemi listů. Modrofialové kopretinové květy, na olistěném 20-25 cm vysokém stonku, rozkvétají v květnu-červnu. Dobře poroste na každém slunném stanovišti v propustné hlinitopísčité půdě. Hodí se do každé skalky, do koryt nebo do nízké trvalkové výsadby. Bochánky všech hvězdnic časem řídnou, méně kvetou a stávají se nevzhlednými. Rozdělením trsů po odkvětu získáme nové bohatě kvetoucí rostliny.

Arum maculatum

árón plamatý

Vytrvalá rostlina s nevšedním až exotickým vzhledem. Z horizontálního podzemního oddenku vyrůstají trsy dlouze řapíkatých střelovitých listů, často s hnědými skvrnami. Výška 20-40 cm. V dubnu-květnu kvete až 25 cm dlouhými žlutozelenými toulci s fialově hnědou palicí. Opylené květy se mění na zelené, později jasně červené bobule. Vysazujeme v polostínu do nevysýchavé kypré půdy s obsahem humusu. Dobře se bude vyjímat v přírodních partiích mezi ostatními hajními rostlinami.

Armeria pseudarmeria ‘Ballerina Red’

trávnička

Stálezelená trsnatá trvalka rozrůstající se do hustého polštáře tmavozelenými, oproti jiným trávničkám širšími trávovitými listy. Červená kulovitá květenství na pevných bezlistých stoncích vykvétají od června do září. Výška 10-30 cm. Nejlépe bude prospívat v propustné hlinitopísčité půdě na slunci. Svou barvou květu a dlouhou dobou kvetení bude ozdobou každé skalky.

Armeria pseudarmeria

trávnička

Vzrůstnější trávnička tvořící husté polštáře tmavozelených trávovitých listů. Velká kulovitá květenství na dlouhých pevných stoncích nakvétají od června. Barva květu bývá v odstínech růžové. Výška 10-30 cm. Odstraněním odkvetlých květů prodloužíme dobu kvetení. Nesnáší přemokření, proto bude nejlépe prospívat na slunných místech v propustné hlinitopísčité půdě ve větších skalkách nebo jako předsadba vyšších trvalek.

Armeria maritima ‘Little Penny’

trávnička přímořská

Kultivar trávničky přímořské s nižším kompaktním růstem. Tvoří polokulovité husté bochánky krátkých trávovitých výrazně načervenalých listů. Výška zpravidla nepřesahuje 5 cm. Hlávky sytě růžových květů vykvétají přímo mezi listy v červenci-srpnu. Odstraněním odkvetlých květů podpoříme nové kvetení. Nejlépe bude prospívat v propustné hlinitopísčité půdě na slunci. Uplatnění najde i v malé skalce a nádobách.

Armeria maritima ‘Alba’

trávnička přímořská

V květnu-červenci vykvétá bílými hlávkami na bezlistých stoncích. Rozrůstá se trávovitými listy do stálezeleného drnovitého polštáře. Výška 10-20 cm. Dobře prospívá v propustné hlinitopísčité půdě na slunci. Všechny trávničky je možné použít na obruby trvalkových záhonů a často se vysazují jako trvalá výzdoba hrobů.

Armeria maritima

trávnička přímořská

Tvoří drnovitý stálezelený polštář trávovitých listů. Vykvétá v květnu - červenci růžovými hlávkami na bezlistých stoncích. Výška 10-15 cm. Nejlépe bude prospívat v hlinitopísčité, vždy dobře propustné půdě na slunci. Hodí se do každé skalky nebo na obrubu trvalkového záhonu.

Arenaria montana

písečnice horská

Rozrůstá se do nízkého polštáře poléhavými výhonky s čárkovitými tmavozelenými, jemně ochmýřenými lístky. Výška 10-15 cm. Vykvétá v květnu-červnu velkými bílými květy. Miluje slunce a hlinitopísčitou, dobře propustnou půdu s obsahem vápníku. Uplatnění najde mezi kameny v každé skalce, ve štěrbinách zídek nebo na okrajích koryt, kde tvoří hezké převisy. Po odkvětu je dobré rostlinu ostřihat, aby zhoustla a předešlo se vyholování starších výhonků.

Androsace sempervivoides

pochybek netřeskovitý

Tvoří úhledné polštářky z menších listových růžic okrouhlých lístků. V květnu vykvétá okolíky něžně růžových květů se žlutým, později červenajícím očkem. Vysazujeme do propustné hlinitopísčité půdy s dobrou drenáží na místa chráněná před poledním úpalem. Ukázněná, zvolna se rozrůstající skalnička, vhodná i do menších skalek nebo do koryt.

Aethionema saxatile

sivutka skalní

Na plně osluněných místech ve skalce se uplatní tato nenáročná suchomilná rostlina. Utváří trsy lodyh hustě porostlých kulatými modrozelenými lístky. Výška 5-20 cm. Téměř celé léto kvete hrozny fialovorůžových květů. Pro výsadbu volíme chudší kamenitou půdu s přídavkem vápence. Ve skalce nebývá příliš dlouhověká, ale sama se udržuje na místě samovýsevem aniž by se stala obtížnou. Velmi vhodná do suťoviště.

1 2 3 8