.

C

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Cyclamen coum

brambořík

Brzy na jaře kvetoucí trvalka s okrouhlými hlízami. Tmavozelené ledvinovité listy, často se stříbřitě mramorovanou kresbou, raší již na podzim. Výška do 10 cm. Růžové květy s tmavším očkem kvetou v únoru-březnu, avšak v mírných zimách se mohou první květy objevit již v lednu. V létě zatahuje. Hlízy vysazujeme asi 5 cm hluboko do humózní, dobře propustné půdy v polostínu. Nesnáší přemokření. Vhodné místo pro výsadbu je pod keři, které stíní a odebírají v létě přebytečnou vláhu. Pro zajištění bohatého kvetení můžeme po odkvětu přisypat k rostlině trochu listovky s rohovou moučkou. V dobrých podmínkách se bramboříky šíří samovýsevem a tvoří tak husté, bohatě kvetoucí kolonie. Doporučený je zimní kryt.

Corydalis transylvanica

dymnivka

Menší vytrvalá bylina vyrůstající z podzemních hlízek. Listy jasně zelené trojčetně dělené. Výška 10-15 cm. V březnu-dubnu kvete hrozny lososově růžových květů. Hlízky vysazujeme asi 10 cm hluboko do humózní, mírně kyselé půdy v polostínu. Po odkvětu zatahuje, proto vysazujeme spolu s později rašícími rostlinami, které zakryjí uvolněná místa. Svojí barvou květů na jaře rozjasní každou hajní partii.

Corydalis flexuosa

dymnivka

Rozrůstá se trsy svěže zelených členitých listů. Výška 15-30 cm. V květnu-červnu kvete hrozny jasně modrých květů. Vysazujeme do kypré humózní půdy. Na dostatečně vlhkém, avšak nepřemokřeném místě roste i během léta, jinak po odkvětu zatahuje. Trvalka vhodná do polostinných hajních partií, kde se bude podzemními oddenky rozrůstat do souvislého porostu.

Cortusa matthioli

kruhatka

Z plazivého oddenku vyrůstají trsy okrouhlých laločnatých listů. Květní stvoly vyrůstají do výšky 15-30 cm. V květnu-červnu rozkvétají okolíky nících tmavorůžových zvonkovitých květů. Pro dobrý růst potřebuje vlhčí humózní půdu v polostínu. Nejlépe se bude vyjímat ve společnosti kapradin a nízkých travin v hajních partiích.

Campanula aucheri

zvonek aucherův

Jeden z nejraněji kvetoucích zvonků, kdy první květy nezřídka rozkvétají již koncem dubna. Rozrůstá se do přízemních trsů tmavozelených listů. Výška 10-15 cm. Bohatě kvete jednotlivými tmavě modrofialovými zvonkovitými květy. Nejlépe bude prospívat v hlinitopísčité až kamenité půdě s dobrou drenáží. Krček rostliny je dobré obsypat drobným štěrkem. Nesnáší polední úpal, proto pro výsadbu volíme místo ve skalce odkloněné od slunce, nejlépe orientované na východ. Vhodný i do malé skalky a do nádob

Campanula punctata ‘Hot Lips’

zvonek tečkovaný

Kobercovitě se rozrůstající miniaturní kultivar zvonku tečkovaného. Oproti mateřské rostlině dosahuje výšky pouhých 5-15 cm při zachování původní velikosti květů. Dlouhé narůžovělé, uvnitř purpurově tečkované, zvonkovité květy rozkvétají od července do srpna. Miluje slunce a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Při výsadbě ve skalce dbáme, aby tento zvonek měl dostatečný prostor a mohl se volně rozrůstat.

Cymbalaria muralis

zvěšinec zední

Nízká stálezelená trvalka s dlouhými výhony, které jsou plazivé nebo převislé. Drobné vykrajované listy jsou tmavozelené, mírně dužnaté. Jednotlivé květy v úžlabí listů vykvétají od konce jara do podzimu. Jednotlivé dvoupyské květy bývají zpravidla fialové, mohou být i bílé, vždy s dvěmi jasně žlutými skvrnami. Vysazujeme do propustné hlinitopísčité, mírně vápenité půdy. Dobře snáší polostín i slunce. Dobře se bude dařit ve spárách mezi kameny. Vhodná ke zpevnění a oživení kamenných zídek, kde se jiným rostlinám nedaří.

Cotula squalida

mechovec

Bujně se rozrůstá do nízkých stálezelených koberců. Výška 3-5 cm. Květy nenápadné zelenkavé. Vysazujeme do propustné hlinitopísčité kyselejší půdy na slunci nebo v polostínu. Mechovce se pěstují především pro své ozdobné listy. Místo pro výsadbu vybíráme s rozvahou, protože zvláště na vlhčích stanovištích dokáží v krátké době zarůst i větší plochy.

Cotula potentillina

mechovec

Podzemními výhonky se rozrůstá do nízkých koberců. Výška 5 cm. Jemně zpeřené olivově zelené listy se barví na podzim do červenohněda. Zelenožluté nenápadné květy na krátkých stoncích vykvétají v květnu-červenci. Dobře roste v každé zahradní půdě obohacené rašelinou na přistíněných vlhčích stanovištích. Dobře snáší občasné sešlápnutí. Možné využít na překrytí drobných jarních cibulovin.

Cotula hispida

mechovec

Rozrůstá se v řidších podušek. Růžice jemně zpeřených hustě chlupatých lístků. V červnu-srpnu rozkvétají žluté knoflíkovité květy na tenoučkých drátovitých stoncích. Dobře roste na slunci i polostínu v propustné, v době vegetace dostatečně vlhké, nevápenité půdě. Svým zajímavým olistěním bude ozdobou v každé skalce i květinové zídce.