.

CH

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Chrysanthemum atlanticum

kopretina

Drobná kopretina rozrůstající se oddenky do řidších koberců, listy ozdobně vykrajované leskle tmavozelené. Výška 10 cm. V květnu vykvétá bílými květy se žlutým středem. Vysazujeme do dobře propustné hlinitopísčité půdy s příměsí kamenné drti na místa chráněná před poledním úpalem. Dobře se bude vyjímat ve spárách mezi kameny i v malé skalce. Na zimu je nutný dobrý kryt.

Chiastophyllum oppositifolium

pupovice

Rozrůstá se do stálezelených hustých koberců, listy dužnaté svěže zelené. Výška 10-20 cm. Kvete v květnu-červenci drobnými žlutými květy v obloukovitě prohnutých latách. Ačkoli na první pohled připomíná sukulentní rostlinu, sucho a plné slunce nesnáší. Nejlépe bude prospívat v přiměřeně vlhké propustné půdě na částečně zastíněném místě. Uplatnění najde v přistíněných zákoutích skalky a v hajních partiích. Hezky bude působit, volně se rozrůstající pod vyššími stromy.

Chaenorhinum origanifolium

hledíček

Drobný vytrvalý hledíček dorůstající výšky 10-15 cm. Vystoupavé větvené lodyhy s okrouhlými lístky jsou zakončeny latami menších lila fialových květů. Neúnavně kvete od května do zámrzu. Stává se, že původní rostlina přes zimu zahyne avšak zanechá ve svém okolí dostatek mladých rostlinek. Sám se přesévá aniž by se stával plevelem. Miluje slunce a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Uplatnění najde i v menších skalkách, suchých zídkách a korytech.