.

D

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Daphne domini

lýkovec

Malý keřík dorůstající výšky 20-30 cm. Drobné zelené listy jsou neopadavé, v horní polovině větévek hustější. V květnu-červnu kvete jemně růžovými květy, které se zcela neotvírají. Po odkvětu zdobí rostlinu velké množství oranžových plodů. Pro výsadbu volíme slunné stanoviště s dobře propustnou vápenitou půdou.

Daphne arbuscula

lýkovec slovenský

Stálezelený, poduškovitě se rozrůstající keřík. Zpravidla nepřesahuje výšku 30 cm, šířka může být až dvojnásobná. Tmavozelené úzké lístky jsou nahlučené na koncích větévek. Růžové vonné květy ve vrcholových svazcích vykvétají v květnu-červnu. Dobře se bude dařit v propustné vápenité půdě na slunci.

Daphne alpina

lýkovec alpinský

Opadavý keř dorůstající výšky 20-80 cm. Kopinaté listy sivě zelené naspodu světlejší. Bílé vonné květy ve svazcích rozkvétají v květnu-červnu mezi horními listy. Miluje teplá slunná stanoviště s propustnou, mírně vápenitou půdou.

Draba hispanica

chudina, osívka

Zvolna se rozrůstá do ježatých bochánků hustými růžicemi úzkých pichlavých listů. Výška 3-5 cm. V dubnu-květnu vykvétá hrozny matně žlutých květů. Pro výsadbu volíme místa s dobrým odtokem přebytečné vody a propustnou hlinitopísčitou až kamenitou půdu na slunci, ne na úpalu. Dobře se bude vyjímat ve spárách mezi kameny i v malé skalce nebo v korytech.

Dicentra spectabilis ‘Alba’

srdcovka nádherná

Nenáročná trvalka rozrůstající se do trsů obloukovitě překloněných lodyh. Výška 60-80 cm. Bílé květy srdčitého tvaru rozkvétají v květnu-červnu. Vysazujeme do dobré zahradní, dostatečně vlhké půdy v polostínu. Po odkvětu zatahuje. Dobře bude působit jako solitera mezi nízkými trvalkami, které po jejím zatažení zakryjí volné místo.

Dicentra spectabilis

srdcovka nádherná

Klasická trvalka našich babiček. Vytváří vzdušné trsy s křehkými obloukovitě zahnutými lodyhami. Výška 60-80 cm. Rozkvétá v květnu-červnu růžovými květy srdčitého tvaru s příjemnou vůní. Po odkvětu zatahuje. Na pěstování nenáročná. Spokojí se s dobrou zahradní půdou v polostínu. Při dostatku vláhy snáší i plné slunce. Pro každoroční bohaté kvetení je prospěšné přihnojení v době růstu.

Dianthus sp.

hvozdík

Náhodně nalezený semenáč na naší skalce. Otec neznámý, matka Dianthus gratianopolitanus od kterého se liší většími květy a více roztřepenými okvětními lístky. Avšak v prvé řadě upoutá svou příjemnou, velmi silnou vůní. Rozrůstá se do nízkého polštáře, listy modrozelené ojíněné. V květnu-červnu bohatě kvete růžovými květy. Jednokvěté lodyhy 15-20 cm vysoké. Dobře roste na slunci v hlinitopísčité, v době vegetace přiměřeně vlhké půdě. Tento hvozdík množíme pouze řízkováním, aby si zachoval původní vlastnosti.

Dianthus gratianopolitanus ‘Ohrid’

hvozdík sivý

Zahradní kultivar hvozdíku tvořící husté šedozelené polštáře. Výška 15-20 cm. Rozkvétá v květnu-červnu bílými plnými květy, které příjemně voní. Vyžaduje dobře propustnou hlinitopísčitou půdu na slunci. Jako všechny hvozdíky nesnáší přemokření. Ozdobou bude v každé skalce, suché zídce nebo na okraji trvalkových záhonů.

Dianthus gratianopolitanus ‘Blauigel’

hvozdík sivý

Zahradní kultivar rozrůstající se do hustých trsů. Listy tmavozelené lehce ojíněné. Výška 15-20 cm. Kvete příjemně vonícimi květy v květnu-červnu. Květy růžové s tmavočerveným okem. Nenáročná trvalka na slunná stanoviště se sušší hlinitopísčitou, vždy dobře propustnou půdou. Nesnáší přemokření. Vhodná do skalky nebo na okraje trvalkových záhonů.

Dianthus erinaceus

hvozdík

Tvoří pevné polštáře pichlavých šedozelených listů. Rozkvétá v květnu-červnu drobnějšími růžovými květy na krátkých lodyhách. Nejlépe vynikne mezi kameny na suchém a dobře osluněném stanovišti v propustné hlinitopísčité až kamenité půdě s obsahem vápníku. Místo pro výsadbu volíme svažité, aby byl zajištěn dobrý odtok vody. Vhodný do každé skalky nebo na vrcholy suchých zídek.