.

D

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Dodecatheon meadia ‘Alba’

božskokvět

Boží květ zahradní je nevšední trvalka rozrůstající se do trsů světle zelených lesklých listů. Na 30-40 cm vysoké bezlisté lodyze rozkvétá okolíkem bílých květů s nahoru ohrnutými korunními lístky, takže jsou podobné květům bramboříku. Krátce po odkvětu zatahuje. Vhodnou značkou na místě výsadby zabráníme poškození rostliny v době klidu. Miluje propustnou humózní půdu, nejlépe v lehkém polostínu. V době vegetace potřebuje dostatek vláhy, naopak v zimě uvítá ochranu proti nadměrné vlhkosti. Ozdobou bude ve větší skalce i v trvalkových výsadbách a dobře se bude vyjímat v blízkosti vodních ploch.

Dianthus ‘La Bourbille White’

hvozdík sivý

Drobnější hvozdík rozrůstající se do hustých modrozelených, střibřitě ojíněných podušek. Výška 5-8 cm. Čistě bílé jednoduché květy, s příjemnou vůní, rozkvétají v květnu-červnu na krátkých lodyhách. K dobrému růstu potřebuje dostatek slunce a propustnou hlinitopísčitou půdu. I mimo dobu květu bude ozdobou v každé skalce, suché zídce nebo v korytě.

Dianthus gratianopolitanus ‘Pink Jewel’

hvozdík sivý

Zvolna se rozrůstá do nízkého šedozeleného polštáře. Výška 10-15 cm. Kvete drobnějšími plnými, sytě růžovými květy v květnu-červnu. V menší míře se jednotlivé květy objevují i během léta. Vysazujeme do hlinitopísčité propustné půdy na slunci. Zcela nenáročný, vhodný do skalky nebo do květinové zídky.

Dianthus blandus

hvozdík

Rozrůstá se do nepříliš hustého polštáře, čárkovité listy sivě ojíněné. Výška 10-20 cm. V květnu-červnu vykvétá bledě růžovými třepenitými květy s příjemnou vůní. Miluje dobře osluněná místa s propustnou hlinitopísčitou, mírně vápenitou půdou. Uplatnění najde v každé skalce, květinové zídce a v korytech.

Delosperma lavisiae

delosperma

Nízká kobercovitě se rozrůstající sukulentní rostlina s dužnatými tmavozelenými listy. Výška 5-10 cm. Poměrně velké růžovofialové, téměř přisedlé květy rozkvétají v květnu-červenci. Pro výsadbu volíme teplá a plně osluněná stanoviště s velmi dobře propustnou písčitou až kamenitou půdou. Především v zimním období je nutné zabránit přemokření, proto všechny delospermy vysazujeme pouze na místa kde je zajištěn rychlý odtok přebytečné vláhy.

Daphne domini

lýkovec

Malý keřík dorůstající výšky 20-30 cm. Drobné zelené listy jsou neopadavé, v horní polovině větévek hustější. V květnu-červnu kvete jemně růžovými květy, které se zcela neotvírají. Po odkvětu zdobí rostlinu velké množství oranžových plodů. Pro výsadbu volíme slunné stanoviště s dobře propustnou vápenitou půdou.

Daphne arbuscula

lýkovec slovenský

Stálezelený, poduškovitě se rozrůstající keřík. Zpravidla nepřesahuje výšku 30 cm, šířka může být až dvojnásobná. Tmavozelené úzké lístky jsou nahlučené na koncích větévek. Růžové vonné květy ve vrcholových svazcích vykvétají v květnu-červnu. Dobře se bude dařit v propustné vápenité půdě na slunci.

Daphne alpina

lýkovec alpinský

Opadavý keř dorůstající výšky 20-80 cm. Kopinaté listy sivě zelené naspodu světlejší. Bílé vonné květy ve svazcích rozkvétají v květnu-červnu mezi horními listy. Miluje teplá slunná stanoviště s propustnou, mírně vápenitou půdou.

Draba hispanica

chudina, osívka

Zvolna se rozrůstá do ježatých bochánků hustými růžicemi úzkých pichlavých listů. Výška 3-5 cm. V dubnu-květnu vykvétá hrozny matně žlutých květů. Pro výsadbu volíme místa s dobrým odtokem přebytečné vody a propustnou hlinitopísčitou až kamenitou půdu na slunci, ne na úpalu. Dobře se bude vyjímat ve spárách mezi kameny i v malé skalce nebo v korytech.

Dicentra spectabilis ‘Alba’

srdcovka nádherná

Nenáročná trvalka rozrůstající se do trsů obloukovitě překloněných lodyh. Výška 60-80 cm. Bílé květy srdčitého tvaru rozkvétají v květnu-červnu. Vysazujeme do dobré zahradní, dostatečně vlhké půdy v polostínu. Po odkvětu zatahuje. Dobře bude působit jako solitera mezi nízkými trvalkami, které po jejím zatažení zakryjí volné místo.

1 2 3 5