.

E

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Erigeron scopulinus

turan

Plazivý turan rozrůstající se do nízkého hustého, k zemi přitisklého koberečku. Drobné tmavozelené lístky nahlučené na časem dřevnatějících výhoncích. Výška 2-4 cm. V květnu-červnu rozkvétá bílými květy na krátkých lodyžkách. Miluje slunce a mírně kyselou, dobře propustnou hlinitopísčitou až kamenitou půdu s rychlým odtokem vody. Dobře bude prospívat ve spárách mezi kameny ve skalce nebo suché zídce.

Erigeron chrysopsidis

turan

Zvolna se rozrůstá do trsíků, úzké tmavozelené chlupaté listy jsou většinou obloukovitě prohnuté. 5-15 cm vysoké květní lodyhy jsou zakončeny jedním sytě žlutým květem. Nejvíce květů rozkvétá v květnu-červnu a jednotlivě se objevují po celé léto. Pro výsadbu volíme suché místo na slunci až úpalu s chudou, vždy dobře drenážovanou, písčitokamenitou půdou a rychlým odtokem přebytečné vody. Prospěšné je podsypání rostliny drobným štěrkem. Přebytek vláhy především v zimním období může způsobit zahnívání krčku a ztrátu rostliny. Nejlépe bude prospívat ve spárách mezi kameny na vrcholu skalky nebo na hraně strmého srázu.

Edraianthus niveus

modroušek

Trávovitými tmavozelenými listy se rozrůstá do přízemních růžic. Výška 10-15 cm. Částečně poléhavé květní lodyhy jsou zakončené hlávkami zvonkovitých květů. V květnu-červnu ze žlutohnědých poupat vykvétají bílé květy s lehkým odstínem do žluta. V přírodě roste tento modroušek na skalách obrácených na sever nebo na východ. Podle toho vybíráme i umístění ve skalce. Nejlépe světlé chladnější místo s rychlým odtokem přebytečné vláhy a propustnou kamenitou půdou. Při zachování základních požadavků ozdobí svými květy každou skalku.

Edraianthus serpyllifolius

modroušek

Růžicemi tmavozelených, po okraji brvitých, krátkých kopinatých listů se zvolna rozrůstá do řídkého polštářku. Výška 5-7 cm. Na počátku léta vykvétá jednotlivými sytě modrofialovými zvonkovitými květy na červenohnědých olistěných, většinou poléhavých lodyhách. Pro výsadbu volíme vlhčí skalní štěrbiny s dobrou drenáží a rychlým odtokem přebytečné vláhy a chráněné před poledním úpalem. Zemina pro výsadbu by měla být mírně vápenitá. Krček rostliny je dobré obsypat drobnými kaménky a zajištění suchého krytu v zimě je prospěšné. Náročnější skalnička, která při dodržení základních požadavků bude v době květu ozdobou v každé skalce.

Erigeron leptopetalus

turan

Nízký turan rozrůstající se do hustých trsů. Listové růžice kopinatých tmavozelených chlupatých listů. Výška 5-10 cm. V květnu-červnu vykvétá bílými nebo lehce nafialovělými květy se žlutým středem. Pro výsadbu volíme dobře propustnou hlinitopísčitou půdu na slunci, ale ne na úpalu. Dobře se bude vyjímat ve spárách mezi kameny i v menší skalce nebo v korytě.

Erythronium dens-canis

kandík psí zub

Hajní vytrvalá rostlina s dlouze protáhlými cibulkami, které svým tvarem připomínají psí zub. Brzy na jaře z každé vyrůstají zpravidla dva široce kopinaté tmavozelené purpurově skvrnité listy. Výška 15-20 cm. Jednotlivé růžové květy rozkvétají v dubnu a připomínají květ bramboříku. Vyžaduje polostinné stanoviště s vlhčí humózní kyselejší půdou. Každým rokem na podzim přihnojíme dobrým kompostem, průmyslová hnojiva jsou nevhodná. Kandíky se na jednom místě ponechávají více let. Potřebují se nejprve zabydlet a potom pravidelně a bohatě kvetou.

Erysimum ‘Orange Flame’

trýzel

Zahradní kříženec rozrůstající se do větších svěže zelených polštářů. Výška 10-20 cm. V květnu-červenci bohatě kvete jasně oranžovými květy. Nejlépe se bude dařit v sušší, dobře propustné hlinitopísčité i kamenité půdě na plném slunci. Vyjímat se bude ve větší skalce nebo květinové zídce. Do malé skalky naprosto nevhodný. Po odkvětu je vhodné rostlinu mírně ostříhat.

Erysimum pumilum

trýzel

Polštářovitě se rozrůstající trvalka s tmavozelenými drobnými listy. Výška do 10 cm. Kvete v květnu-červnu hrozny jasně žlutých květů. Vysazujeme do suché kamenité půdy s obsahem vápníku a dobrou drenáží. Stanoviště volíme plně osluněná. Ozdobou bude v každé skalce i suché zídce.

Erigeron linearis

turan

Úzké stříbřitě zelené listy tvoří bohaté trsy. Výška 10-20 cm. Jasně žluté květy se žlutým středem rozkvétají v květnu-červnu. Dobře se bude dařit na slunci v sušší hlinitopísčité půdě. Velmi vhodná jsou vyvýšená místa ve skalce, vrcholy suché zídky i koryta s dobrou drenáží.

Epimedium grandiflorum

škornice velkokvětá

Trsnatě rostoucí trvalka s opadavými, při rašení bronzovými později tmavě zelenými listy. Výška 20-30 cm. V dubnu-květnu kvete hrozny větších bílých květů s dlouhou ostruhou. Vysazujeme do humózní, v době vegetace vlhké půdy v polostínu. Uplatnění najde v kombinaci s jinými vlhkomilnými a stínomilnými rostlinami např.ve stínu vyšších listnatých stromů.