.

E

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Erigeron leptopetalus

turan

Nízký turan rozrůstající se do hustých trsů. Listové růžice kopinatých tmavozelených chlupatých listů. Výška 5-10 cm. V květnu-červnu vykvétá bílými nebo lehce nafialovělými květy se žlutým středem. Pro výsadbu volíme dobře propustnou hlinitopísčitou půdu na slunci, ale ne na úpalu. Dobře se bude vyjímat ve spárách mezi kameny i v menší skalce nebo v korytě.

Erythronium dens-canis

kandík psí zub

Hajní vytrvalá rostlina s dlouze protáhlými cibulkami, které svým tvarem připomínají psí zub. Brzy na jaře z každé vyrůstají zpravidla dva široce kopinaté tmavozelené purpurově skvrnité listy. Výška 15-20 cm. Jednotlivé růžové květy rozkvétají v dubnu a připomínají květ bramboříku. Vyžaduje polostinné stanoviště s vlhčí humózní kyselejší půdou. Každým rokem na podzim přihnojíme dobrým kompostem, průmyslová hnojiva jsou nevhodná. Kandíky se na jednom místě ponechávají více let. Potřebují se nejprve zabydlet a potom pravidelně a bohatě kvetou.

Erysimum ‘Orange Flame’

trýzel

Zahradní kříženec rozrůstající se do větších svěže zelených polštářů. Výška 10-20 cm. V květnu-červenci bohatě kvete jasně oranžovými květy. Nejlépe se bude dařit v sušší, dobře propustné hlinitopísčité i kamenité půdě na plném slunci. Vyjímat se bude ve větší skalce nebo květinové zídce. Do malé skalky naprosto nevhodný. Po odkvětu je vhodné rostlinu mírně ostříhat.

Erysimum pumilum

trýzel

Polštářovitě se rozrůstající trvalka s tmavozelenými drobnými listy. Výška do 10 cm. Kvete v květnu-červnu hrozny jasně žlutých květů. Vysazujeme do suché kamenité půdy s obsahem vápníku a dobrou drenáží. Stanoviště volíme plně osluněná. Ozdobou bude v každé skalce i suché zídce.

Erigeron linearis

turan

Úzké stříbřitě zelené listy tvoří bohaté trsy. Výška 10-20 cm. Jasně žluté květy se žlutým středem rozkvétají v květnu-červnu. Dobře se bude dařit na slunci v sušší hlinitopísčité půdě. Velmi vhodná jsou vyvýšená místa ve skalce, vrcholy suché zídky i koryta s dobrou drenáží.

Epimedium grandiflorum

škornice velkokvětá

Trsnatě rostoucí trvalka s opadavými, při rašení bronzovými později tmavě zelenými listy. Výška 20-30 cm. V dubnu-květnu kvete hrozny větších bílých květů s dlouhou ostruhou. Vysazujeme do humózní, v době vegetace vlhké půdy v polostínu. Uplatnění najde v kombinaci s jinými vlhkomilnými a stínomilnými rostlinami např.ve stínu vyšších listnatých stromů.

Edraianthus pumilio

modroušek

Zvolna se rozrůstá do hustého polštáře, listové růžice s čárkovitými šedozelenými listy. Výška nepřesahuje 5 cm. V červnu-červenci vykvétá, modrofialovými, téměř přisedlými, zvonkovitými květy. Starší rostliny mívají takové množství květů, že nebývá vidět olistění. Pěstovaným rostlinám zajistíme dobrou drenáž, humózní kamenitou vápenitou půdu na slunci. Ozdobou bude v každé skalce, suché zídce i v korytech. Na zimu je prospěšný suchý kryt.

Epimedium x youngianum ‘Merlin’

škornice

Vytrvalá trsnatě rostoucí hajní rostlina s dekorativními listy. Výška 15-20 cm. V dubnu-květnu kvete řídkými latami až 2 cm velkých květů bílé barvy s fialově růžovými konci okvětních lístků a malou ostruhou. Sázíme do kypré humózní, v době vegetace dostatečně vlhké půdy. Uplatnění najde v polostínu mezi ostatními hajními rostlinami.

Edraianthus dalmaticus ‘Alba’

modroušek

Rozrůstá se do hustých trsů trávovitých listů. V červnu-červenci vykvétá hlávkami bílých zvonkovitých květů. Výška 10-15 cm. Miluje teplá slunná místa s písčitou až kamenitou, mírně vápenitou, humózní půdou. Nejlépe bude prospívat ve spárách mezi kameny nebo do koryt s dobrou drenáží. Na příliš vlhkých místech často uhnívá.

Erigeron compositus

turan

Trsnatá rostlina se zpeřenými chlupatými listy. Výška 15-20 cm. Kvete v červnu-srpnu bílými nebo bledě fialovými kopretinovými květy. Pro výsadbu postačí dobrá zahradní zemina na slunci. V dobrých podmínkách se rozšiřuje samovýsevem, avšak nebývá obtěžující. Výborně se hodí do každé skalky i do koryt.