.

F

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Fritillaria meleagris

řebčík kostkovaný

Cibulnatá vytrvalá rostlina. Květní lodyhy 30-40 cm vysoké s úzkými šedozelenými listy. V dubnu-květnu vykvétá purpurovými zvonkovitými květy se šachovnicovou kresbou. Pro výsadbu volíme stále vlhká, avšak nepřemokřená místa s kyprou humózní půdou. Zatažené cibule chráníme proti letnímu přehřívání výsadbou plazivých trvalek. Vysazujeme do hloubky asi 10 cm. Ve vhodných podmínkách se rozrůstá do bohatých, v době květu nepřehlédnutelných trsů.

Frankenia laevis

frankénie

Kobercovitě se rozrůstající polokeř podobající se mateřídoušce. Výška 5-10 cm. Drobné jehličkovité lístky koncem léta červenají. Kvete celé léto růžovými miskovitými květy. Vysazujeme do dobře propustné nevápenité štěrkovité půdy na slunce. Špatně snáší naše mokré zimy, proto je velmi důležitý spolehlivý zimní kryt.

Filipendula vulgaris ‘Plena’

tužebník

Trvalka vhodná na místa s dostatkem vláhy, která mohou být i mírně zastíněná. Z trsů zpeřených listů vyrůstají, asi 30 cm vysoké, větvené lodyhy s hustými latami plných bílých květů. Kvete v červnu-červenci. Vysazujeme do dobré zahradní vlhké půdy. Dobře působí na březích rybníčků a jako předsadba okrasných keřů.

Chionodoxa forbesii ‘Pink Giant’

ladonička

Drobná cibulnatá rostlina tvořící trsy úzkých tmavozelených listů. Výška 10-20 cm. Podle počasí v dubnu-březnu rozkvétá hrozny růžových květů s výrazně světlejším středem. Vysazujeme do kypré humózní půdy s dostatkem vláhy v době vegetace. Dobře roste a kvete na slunci i v polostínu. V dobrých podmínkách se rozmnožuje samovýsevem. Využití najde v každé skalce nebo jako podrost pod opadavými keři.

Fritillaria meleagris ‘Alba’

řebčík kostkovaný

Vytrvalá cibulnatá rostlina. Vzpřímené lodyhy s úzkými šedozelenými listy nesou v dubnu-květnu široce zvonkovité bílé květy. Výška 30-40 cm. V létě zatahuje. Vysazujeme asi 10 cm hluboko do stále vlhké, avšak nepřemokřené kypré humózní půdy. Nesnáší letní přehřívání půdy, ochranu mohou tvořit některé plazivé trvalky. Tento řebčík necháváme trvale na jednom místě, jen tak se ukáže v celé své kráse.

Festuca valesiaca

kostřava

Hustě trsnatá nízká tráva s úzkými výrazně stříbřitými listy. Dorůstá do výšky 10-20 cm. Kvete jemnými klásky v květnu-červnu. Miluje slunce a dobře propustnou písčitou půdu. Vhodná i do menších skalek a nádob.

Fibigia triquetra

fibígie

Hustý polokeřík dorůstající výšky 5-20 cm se stříbřitě šedými kopinatými listy. Hrozny výrazně žlutých květů rozkvétají v květnu. Pro výsadbu volíme sušší, dobře propustné, kamenité půdy na plném slunci. Nejlépe bude prospívat ve skalních štěrbinách a suťovištích.