.

G

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Genista pilosa ‘VANCOUVER GOLD’

kručinka chlupatá

Polštářovitě se rozrůstající půdokryvný keřík s plazivými přikořeňujícími větévkami a drobnými tmavozelenými listy. Výška 5-20 cm, avšak šířka může být až 1 m. V květnu-červnu bohatě kvete hrozny žlutých květů. Miluje plné slunce a dobře propustnou písčitou až kamenitou, mírně kyselou půdu. Žlutě kvetoucí koberec kručinky bude nepřehlédnutelný na jižním svahu větší skalky, dobře bude působit i v suché zídce.

Gypsophila petraea

šater

Husté bochánky tvořené růžicemi šedozelených čárkovitých listů. Drobné bílé květy ve volných hlávkách rozkvétají v červnu-červenci. Výška 10-15 cm. Vysazujeme do propustné hlinitopísčité, mírně vápenaté půdy na slunci, ne na úpalu. Dobře se bude vyjímat ve spárách mezi kameny i v malé skalce, na vrcholu květinové zídky nebo v korytě.

Gypsophila bungeana

šater

Nízká skalnička zvolna se rozrůstající do tuhých bochánků. Čárkovité svěže zelené listy hustě nahlučené. V květnu-červnu vykvétá vzdušnými latami bílých květů. Výška 15-20 cm. Miluje slunce a dobře propustnou hlinitopísčitou až kamenitou, v době vegetace vlhčí půdu. Hodí se i do menší skalky, suché zídky a koryt.

Geranium dalmaticum

kakost

Trvalka rozrůstající se oddenky do hustých koberců, dosahující výšky 10-15 cm. Vykrajované leskle zelené listy se na podzim červenají. V červnu-červenci bohatě kvete bledě růžovými miskovitými květy. Pro výsadbu volíme propustnou hlinitopísčitou půdu na plném slunci. Uplatní se v každé skalce, suché zídce nebo na okraji trvalkových záhonů.

Gentiana septemfida ‘Alba’

hořec sedmiklaný

Rozrůstá se do trsů olistěných, částečně poléhavých lodyh. Výška 15-20 cm. V červenci-srpnu vykvétá shluky bílých zvonkovitých květů. Některé rostliny ze semen mívají bledě modrý nádech. Na pěstování nenáročný. Spokojí se s dobře propustnou hlinitopísčitou, v době vegetace přiměřeně vlhkou půdou na slunci nebo v lehkém polostínu. Na zimu zatahuje. Nenáročný v létě kvetoucí hořec bude ozdobou v každé skalce.

Gentiana cruciata

hořec křížatý

Rozrůstá se do trsů tuhých kopinatých listů. Květní lodyhy vystoupavé, hustě olistěné. Výška 10-40 cm. Nazelenalé, uvnitř jasně modré zvonkovité květy v paždí listů rozkvétají v létě. Miluje světlá stanoviště s mírně vapenitou, dobře propustnou půdou. Uplatnění najde ve větších skalkách

Gentiana Asia hybrid

hořec

Zahradní kříženec v létě kvetoucího hořce. Tvoří trsy vystoupavých olistěných lodyh zakončených několika bílými nálevkovitými květy. Výška 15-20 cm. Dobře roste v přiměřeně vlhké hlinitopísčité půdě s obsahem humusu na slunci nebo v lehkém polostínu. Na zimu zatahuje. Nenáročný, každoročně bohatě kvete. Dobře se bude vyjímat v každé skalce i v korytě.

Gentiana cruciata ‘Alba’

hořec křížatý

Rostlina tvoří husté trsy kopinatých tmavozelených lesklých listů. Tuhé, až 30 cm vysoké, lodyhy nesou shluky bílých zvonkovitých květů. Dobře bude prospívat v přiměřeně vlhké, mírně vápenaté půdě na slunci, snáší i polostín. V létě kvetoucí hořec vhodný do každé skalky.

Gentiana paradoxa

hořec

Trsnatě rostoucí hořec. Tvoří tenké, částečně poléhavé lodyhy hustě porostlé přesleny úzce kopinatých listů. Výška 20-25 cm. Vykvétá koncem léta trubkovitými jasně modrými květy. Nejlépe bude prospívat v přiměřeně vlhké, mírně vápenité půdě na místě chráněném před poledním úpalem. Na podzim se listy zbarvují do sytě žluté barvy. Svou pozdní dobou kvetení oživí každou skalku i květinovou zídku. Na zimu zatahuje.

Gentiana angustifolia ‘Iceberg’

hořec

Koncem jara kvetoucí hořec. Rozrůstá se do svěže zelených plochých koberců. Výška 10-15 cm. Vykvétá bílými lehce namodralými zvonkovitými květy na krátkých lodyhách. Pro výsadbu volíme místa odkloněná od sluce s vlhčí, mírně vápenitou půdou humózní půdou.