.

H

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Hepatica nobilis ‘Rosea’

jaterník, podléška

Jarní stínomilná trvalka rozrůstající se do trsů trojlaločných, dlouze řapíkatých listů. Nové listové růžice vyrůstají po odkvětu. Výška 10-15 cm. V březnu-dubnu vykvétá růžovými miskovitými květy, které se navečer a při dešti uzavírají. Dobře poroste ve vlhčí humózní půdě ve stínu nebo polostínu. Vhodná jako podrost pod opadavými listnáči a na doplnění hajních partií.

Helianthemum oelandicum ssp.alpestre

devaterník

Zakrslý keřík zvolna se rozrůstající do hustého stálezeleného polštáře. Oválné listy naspodu plstnaté. Výška 5-10 cm. Kvete v červnu-srpnu zlatožlutými miskovitými květy. Vysazujeme na slunce do propustné hlinitopísčité, mírně vápenité půdy. Uplatnění najde v každé skalce i suché zídce.

Helianthemum hybrid ‘Red Orient’

devaterník

Nízký do široka se rozprostírající stálezelený keřík s dřevnatějícími výhonky a leskle zelenými oválnými listy. Výška 15-20 cm. Sytě červené květy s výrazně žlutými prašníky vykvétají v červnu-červenci. Po odkvětu je dobré rostlinu ostřihat, abychom udrželi kompaktní vzrůst. Dobře bude prospívat v sušší hlinitopísčité půdě na slunci. Ozdobou bude v každé skalce i v květinové zídce.

Heuchera pulchella

dlužicha

Drobnější dlužicha vhodná i do menší skalky. Trsy ozdobně vykrajovaných listů se rozrůstá do menšího polštáře. Květenství drobných růžových květů zdobí rostlinu v červnu-červenci. Výška 10-20 cm. Pro výsadbu volíme vlhčí, nepřemokřená stanoviště s hlinitopísčitou, mírně vápenitou půdou v lehkém zastínění.

Helianthemum hybrid ‘Wisley Pink’

devaterník

Bohatě větvený keřík rozrůstající se do nízkých polštářů. Drobné našedle zelené neopadavé lístky. Výška 20-25 cm. V létě vykvétá sytě růžovými květy, které připomínají šípkové růžičky. Spokojí se s každou propustnou zahradní půdou na slunci. Velmi bujně se rozrůstající devaterník, který v krátké době pokryje dosti velkou plochu.

Helianthemum hybrid ‘The Bride’

devaterník

Do 20 cm vysoký, do široka se rozprostírající keřík s šedozelenými listy. Velké bílé miskovité květy se žlutým středem vykvétají od června do srpna. Miluje slunce a dobrou zahradní zeminu. Svými rozměry není vhodný do menší skalky. Na zimu kryt.

Helianthemum hybrid ‘Ben Heckla’

devaterník

Výška 15-20 cm. V červnu-červenci kvete sytě oranžovými květy s výrazně červeným středem. Miluje slunce a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Svými květy prozáří každou skalku i květinovou zídku. Po odkvětu je dobré rostlinu mírně zakrátit.

Helichrysum milfordiae

smil

Náročnější skalnička rozrůstající se do nízkých polštářů stříbřitě olistěnými růžicemi. Výška 5-10 cm. Z karmínově červených poupat vykvétají v létě suchomázdřité bílé květy se žlutým středem. Květy se otevírají pouze za slunečného počasí. Nejlépe bude prospívat v přiměřeně vlhké hlinitopísčité i kamenité, mírně vápenaté půdě na slunci. Nesnáší úpal a na zimu je prospěšný suchý kryt.

Helleborus x hybridus

čemeřice křížená

Stálezelená trsnatě rostoucí trvalka s lesklými tmavozelenými listy. Výška 20-40 cm. První květy se objevují již v březnu a při chladném počasí jsou velmi trvanlivé. Barev je nepřeberné množství, od zelenkavě bílé po temně nachovou. Vysazujeme na lehce zastíněná stanoviště s přiměřeně vlhkou půdou. Při déle trvajícím suchu je vhodná zálivka. Pokud necháme tuto čemeřici nerušeně růst na vhodném místě, vytvoří bohaté trsy s několika desítkami květů.

Hypericum athoum

třezalka

Rozrůstá se trsy poléhavých lodyh s měkce chlupatými lístky. Výška 5-10 cm. V létě vykvétá zlatožlutými miskovitými květy. Miluje přiměřeně vlhkou humózní půdu. Nesnáší však polední úpal. Pro výsadbu jsou nejvhodnější místa ve skalce nebo suché zídce obrácená na východ.