.

H

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Heuchera pulchella

dlužicha

Drobnější dlužicha vhodná i do menší skalky. Trsy ozdobně vykrajovaných listů se rozrůstá do menšího polštáře. Květenství drobných růžových květů zdobí rostlinu v červnu-červenci. Výška 10-20 cm. Pro výsadbu volíme vlhčí, nepřemokřená stanoviště s hlinitopísčitou, mírně vápenitou půdou v lehkém zastínění.

Helianthemum hybrid ‘Wisley Pink’

devaterník

Bohatě větvený keřík rozrůstající se do nízkých polštářů. Drobné našedle zelené neopadavé lístky. Výška 20-25 cm. V létě vykvétá sytě růžovými květy, které připomínají šípkové růžičky. Spokojí se s každou propustnou zahradní půdou na slunci. Velmi bujně se rozrůstající devaterník, který v krátké době pokryje dosti velkou plochu.

Helianthemum hybrid ‘The Bride’

devaterník

Do 20 cm vysoký, do široka se rozprostírající keřík s šedozelenými listy. Velké bílé miskovité květy se žlutým středem vykvétají od června do srpna. Miluje slunce a dobrou zahradní zeminu. Svými rozměry není vhodný do menší skalky. Na zimu kryt.

Helianthemum hybrid ‘Ben Heckla’

devaterník

Výška 15-20 cm. V červnu-červenci kvete sytě oranžovými květy s výrazně červeným středem. Miluje slunce a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Svými květy prozáří každou skalku i květinovou zídku. Po odkvětu je dobré rostlinu mírně zakrátit.

Helichrysum milfordiae

smil

Náročnější skalnička rozrůstající se do nízkých polštářů stříbřitě olistěnými růžicemi. Výška 5-10 cm. Z karmínově červených poupat vykvétají v létě suchomázdřité bílé květy se žlutým středem. Květy se otevírají pouze za slunečného počasí. Nejlépe bude prospívat v přiměřeně vlhké hlinitopísčité i kamenité, mírně vápenaté půdě na slunci. Nesnáší úpal a na zimu je prospěšný suchý kryt.

Helleborus x hybridus

čemeřice křížená

Stálezelená trsnatě rostoucí trvalka s lesklými tmavozelenými listy. Výška 20-40 cm. První květy se objevují již v březnu a při chladném počasí jsou velmi trvanlivé. Barev je nepřeberné množství, od zelenkavě bílé po temně nachovou. Vysazujeme na lehce zastíněná stanoviště s přiměřeně vlhkou půdou. Při déle trvajícím suchu je vhodná zálivka. Pokud necháme tuto čemeřici nerušeně růst na vhodném místě, vytvoří bohaté trsy s několika desítkami květů.

Hypericum athoum

třezalka

Rozrůstá se trsy poléhavých lodyh s měkce chlupatými lístky. Výška 5-10 cm. V létě vykvétá zlatožlutými miskovitými květy. Miluje přiměřeně vlhkou humózní půdu. Nesnáší však polední úpal. Pro výsadbu jsou nejvhodnější místa ve skalce nebo suché zídce obrácená na východ.

Hutchinsia alpina

řeřuška

Nenáročná, polštářovitě se rozrůstající skalnička s tmavozelenými hluboce vykrajovanými lístky. Výška 5-10 cm. Od dubna do června bohatě kvete hrozny bílých kvítků. Miluje nevysýchavá místa s hlinitopísčitou až kamenitou půdu na slunci i v polostínu. Pro dlouhou dobu kvetení vhodná do každé skalky, suché zídky i na obruby.

Hepatica nobilis

jaterník podléška

Brzy na jaře kvetoucí, stínomilná trvalka s trojlaločnými temně zelenými listy. Modré miskovité květy rozkvétají v březnu-dubnu. Výška 10-15 cm. Dobře roste ve vlhčí, humózní půdě pod vyššími keři. Vhodná na doplnění hajních partií.

Heliosperma alpestre

silenečka

Rozrůstá se podzemními výběžky do drnovitých, svěže zelených podušek. Výška 10-15 cm. Celé léto neúnavně kvete množstvím bílých květů, které se podobají drobným hvozdíkům. Na pěstování nenáročná. Spokojí se s každou propustnou půdou na slunných až polostinných místech ve skalce nebo suché zídce.