.

I

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Iris sibirica

kosatec sibiřský

Trvalka rozrůstající se podzemními oddenky do hustých trsů úzkých listů. V době květu výška rostliny může přesahovat 100 cm. Květy modré až modrofialové v květnu-červnu. Tento vyšší kosatec snese i značné sucho, avšak nejlépe se bude dařit ve stále vlhké až mokré humózní půdě na slunci. Dobře se uplatní na břehu jezírka.

Iberis saxatilis

štěničník

Rozprostřený keřík s jehličkovitými listy, tvořící menší ploché polštáře. Výška 5-10 cm. Časně z jara velmi bohatě kvete okolíky bílých květů, které často při dokvétání mění barvu na jemně fialovou. V době květu není teměř vidět olistění. Nejlépe bude prospívat v propustné, přiměřeně vlhké vápenaté půdě na slunci. Na zimu uvítá přikrývku, zvláště za holomrazů.

Incarvillea delavayi

dvojostice

Trvalka vhodná pro slunná a teplá místa. Z přízemní růžice lichozpeřených listů vyrůstají asi 40-50 cm vysoké lodyhy nesoucí několik růžových, široce nálevkovitých květů se žlutým jícnem. Kvete v červnu-červenci. Sázíme do lehké, dobře propustné hlinitopísčité půdy. V době vegetace dostatek vláhy, po zatažení sucho. Na zimu zakryjeme suchým listím.

Isotoma fluviatilis

izotoma

K zemi přitisklé zcela nizoučké koberečky, tvořené dlouhými výhonky porostlými drobnými oválnými, hrubě zubatými lístečky. Porcelánově modré hvězdicovité kvítky rozkvétají celé léto. Miluje humózní, vlhčí půdu a polostín. Prudké slunce a příliš vysýchavá půda dokáže rostlinu v krátké době zcela zahubit.

Iberis sempervirens

štěničník

Robustní vzrůst, stálezelené olistění. Snáší výborně řez, proto lze použít jako kvetoucí náhrada za zimostráz (BUXUS). Rozkvétá bílými květy v dubnu-květnu. Výška 30 cm.

Iberis gibraltarica

štěničník

Stálezelené keříky, lodyhy porostlé úzkými tmavozelenými lístky. Výška 20-25cm. V dubnu-květnu vykvétá pllochými okolíky bílých květů. Vysazujeme do dobře propustné hlinitopísčité půdy na slunce.