.

L

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Linum alpinum ssp.julicum

len alpský

Rozrůstá se do trsů přímých hustě olistěných lodyh. Listy drobné modrozelené. Výška 15-25 cm. V červnu-červenci rozkvétá řídkými latami blankytně modrých květů. Miluje slunce a dobře propustnou hlinitopísčitou, mírně vápenitou půdu. Vysazujeme na místa s rychlým odtokem vody. I mimo dobu květu bude ozdobou v každé skalce i v korytě.

Lewisia nevadensis ‘Rosea’

levízie, hořkavička

Zatahující levízie. Tvoří řidší přízemní růžice dužnatých tmavozelených listů, které zatahují ještě před dozráním semen. V průběhu května rozkvétají jednotlivé, poměrně velké růžové květy s tmavšími žilkami. Nové listy začínají rašit zpravidla již na podzim. Přes léto je nutné zajistit naprosté sucho. Vysazujeme do velmi dobře drenážované písčitokamenité kyselejší půdy na místa s rychlým odtokem přebytečné vláhy. Řepovitý kořen je dobré obsypat drobným štěrkem.

Lychnis viscaria ‘Plena’

smolnička

Nenáročná trvalka vytvářející nízké trsy úzkých listů ze kterých vyrůstá větší počet lepkavých květních lodyh. Odtud české pojmenování smolnička. Výška v květu 30-40 cm. V červnu rozkvétá nachově růžovými plnými květy. Vysazujeme do dobře propustné hlinitopísčité, mírně vápenité půdy na slunci. Nesnáší zimní přemokření. Svou výraznou barvou květů oživí každou skalku nebo vhodně doplní výsadbu nižších trvalek.

Lithodora diffusa ‘Alba’

kamejka

Nízký polokeř rozrůstající se do polštářů, kopinaté tmavozelené drsné listy. Výška 10-20 cm. Čistě bílé květy rozkvétají v květnu-červenci. Nejlépe bude prospívat v mírně kyselé, vždy dobře propustné, především v zimě nepřemokřené půdě na slunci nebo v lehkém polostínu. Vyjímat se bude v každé skalce, dobře bude působit i na okraji vřesoviště. Prospěšné je zimní zakrytí chvojím.

Linaria alpina

lnice alpská

Poléhavé lodyhy s kopinatými modrozelenými listy tvoří řidší trsy. Výška 5-10 cm. Rostlinu zdobí v červnu-srpnu hrozny modrofialových pyskatých květů s oranžovou skvrnou. Vysazujeme do propustné, avšak nevysýchavé písčitokamenité půdy na slunci. V kultuře bývá zpravidla krátkověká, na příhodných místech se udržuje samovýsevem Vhodná do spár mezi kameny, do suťoviště nebo na oživení suché zídky.

Linaria aeruginea

lnice

Rozrůstá se do bohatých trsů, hustě olistěné částečně poléhavé lodyhy, listy čárkovité sivozelené. Výška 10-20 cm. Od června do srpna kvete hustými hrozny pyskatých květů v široké škále barev a kombinací. Miluje slunce a sušší písčitou, mírně vápenitou půdu. Lnice bývá většinou krátkověká, na stanovišti se udržuje samovýsevem. Svou dlouhou dobou kvetení bude ozdobou v každé skalce.

Liatris spicata

šuškarda, shorakvět

Trvalka rozrůstající se do trsů trávovitých listů, které na zimu zatahují. Květní lodyhy 40-50 cm vysoké. Husté klasy střapatých fialovorůžových květů vykvétají v červenci-srpnu a otevírají se odshora dolů. Vysazujeme do dobré zahradní půdy na plné slunce. Hodí se k řezu a na sušení.

Lewisia brachycalyx

levízie, hořkavička

Brzy na jaře vytváří růžice tmavozelených masitých listů, které po odkvětu mizí. Výška 5-10 cm. V květnu rozkvétá bílými květy. Vysazujeme do propustné písčitoštěrkovité nevápenité půdy, vždy s dobrou drenáží. Po zatažení je důležité sucho. Pro výsadbu nejlépe vyhovují kolmé spáry.

Leontopodium nivale

protěž sněžná

Protěž nebo také plesnivec je dobře známým symbolem hor. Zvolna se rozrůstá do trsů kopinatých, hustě šedobíle plstnatých listů. Výška 5-10 cm. Kvete v červnu-srpnu drobnými žlutavými kvítky, hvězdicovitě podepřenými běloplstnatými listeny. Pro výsadbu volíme dobře drenážované stanoviště s propustnou půdou a větším podílem vápencové drti, na místa chráněná před poledním úpalem. Ozdobou bude i v té nejmenší skalce.

Lavandula angustifolia

levandule

Dobře známé aromaticky vonící stálezelené keříky s úzkými šedozelenými listy. Výška 30-40 cm. Celé léto kvete hrozny fialově modrých květů, které zejména na slunci vydávají velmi silnou vůni. Miluje teplá a slunná místa s lehkou písčitou, mírně vápenitou půdou. Nesnáší přemokření. Každé jaro zakrátíme loňské výhony, aby keř zahoustl a bohatěji kvetl. Do staršího dřeva nestřiháme, velmi špatně obráží. Vhodná do velké skalky a do trvalkových záhonů. Levanduli lze využít i na nízký živý plot.