.

M

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Minuartia dianthifolia

kuřička

Zvolna se rozrůstá do nepříliš hustého koberce. Poléhavé lodyhy s drobnými sivozelenými listy. Výška 5-10 cm. V květnu-červnu bohatě kvete pětičetnými bílými květy. Pro výsadbu volíme stanoviště s dobrým odtokem přebytečné vláhy. Půdu dobře propustnou, nejlépe kamenitou na slunci. Dobře bude prospívat ve spárách mezi kameny nebo v suchých zídkách. Na zimu uvítá kryt.

Minuartia recurva

kuřička

Rozrůstá se do hustých svěže zelených polštářů. Výška 5-15 cm. Kulaté velké bílé květy rozkvétají v červnu-červenci ve velkém množství. Nesnáší polední úpal, proto pro výsadbu volíme místa odkloněná od slunce s dobře propustnou písčitou půdou. V době květu nepřehlédnutelná v žádné skalce ani v suché zídce.

Minuartia laricifolia

kuřička šídlolistá

Řidší, svěže zelené polštáře, listy jehličkovité. Výška 10-20 cm. V červnu-srpnu rozkvétá řídkými hrozny bílých květů. Nenáročná, dobře rostoucí na slunci v propustné hlinitopísčité vápenité zemině. Nejlépe vynikne ve spárách mezi kameny a v suchých zídkách.

Minuartia imbricata

kuřička

Nízké koberečky s výškou do 5 cm, plazivé výhonky porostlé drobnými svěže zelenými lístky. Rozkvétá v květnu-červnu bílými květy, které se zcela neotvírají. Nejlépe se bude dařit na svahu s dobrým odtokem přebytečné vody. Miluje teplé sušší půdy s přídavkem vápníku na slunci. Na zimu je prospěšný suchý kryt.

Mazus reptans

mazus

K zemi přitisklé až 1 m široké koberce. V květnu-červnu rozkvétá lilamodrými, zvláštně utvářenými květy. Dobře roste v polostínu. Při dostatečné vlhkosti snáší i slunce, nikoli však úpal. Pro výsadbu postačí dobrá zahradní zemina. Můžeme použít na překrytí drobných cibulovin nebo jako náhrada trávníku.