.

P

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Phlox subulata ‘SNOWFLAKE’

plaménka šídlolistá

Plamenka s kompaktním růstem. Tvoří stálezelený bohatě kvetoucí polštář. Výška 10-15 cm. Čistě bílé, hluboce vykrajované květy rozkvétají v květnu-červnu. Miluje slunce a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Uplatnění najde ve skalce nebo květinové zídce.

Prunella grandiflora

černohlávek

Stálezelená trvalka se široce trsnatým růstem. Výška 15-20 cm. Celé léto neúnavně kvete hlávkami modrofialových pyskatých květů. Na pěstování zcela nenáročná. Spokojí se s každou zahradní půdou na slunci i v polostínu. Dobře zarůstá i větší plochy, především na vlhčích polostinných stanovištích.

Primula vulgaris ssp.vulgaris

prvosenka bezlodyžná

Původní přírodní druh rozrůstající se do přízemních trsů, na povrchu svraskalých listů. Výška do 10 cm. V březnu-dubnu rozkvétá jednotlivými světle žlutými květy na krátkých chlupatých stoncích. Miluje vlhkou, ale dobře propustnou humózní půdu v polostínu. Na jaře oživí stinná a vlhčí zákoutí každé skalky.

Primula x venusta

prvosenka

Hrubě zubaté listy tvoří přízemní růžice. V dubnu-červnu bohatě kvete okolíky karmínově růžových květů s bílým očkem. Nejlépe bude prospívat v humózní štěrkovité půdě neobsahující vápník. Stanoviště volíme chráněná před poledním úpalem. Vhodná i do malé skalky a koryt.

Primula denticulata ‘Rubín’

prvosenka zoubkatá

Rozrůstá se do husté přízemní růžice zoubkovaných listů. V březnu-dubnu kvete kulovitým květenstvím na postupně se prodlužujícím stonku. Květy rubínově červené. Výška 15-20 cm. K dobrému růstu potřebuje vlhčí humózní půdu na místech chráněných před poledním úpalem.

Potentilla rupestris

mochna skalní

Vytrvalá rostlina rozrůstající se do trsů zpeřených listů. Větvené květní lodyhy až 30 cm vysoké nesou v létě bílé květy se žlutými prašníky. Miluje slunce a sušší stanoviště s hlinitopísčitou až kamenitou zeminou. Dobře se hodí do větší skalky nebo do trvalkových výsadeb.

Polygonatum humile

kokořík

Trvalka vhodná na vlhčí zastíněná místa. Kobercovitě se rozrůstá podzemními výběžky. Vystoupavé lodyhy s přisedlými svěže zelenými listy. Bílé soudkovité květy se zelenkavým okrajem rozkvétají v květnu v úžlabí listů. Půdu pro výsadbu volíme kyprou, mírně humózní. Dobře se bude vyjímat v hajních partiích nebo k volnému rozrůstání pod vyššími keři. Na zimu zatahuje.

Pleioblastus variegatus

bambusovník

Pozvolna se rozrůstá do nízkých hustých trsů, které mohou v dobrých podmínkách dosáhnou průměru až 1 m. Úzké zelenobíle pruhované listy jsou poloopadavé. Výška 30-50 cm. Sázíme do humózní, vlhké půdy v lehkém polostínu. Pro udržení hezkého vzhledu každé jaro krátce seřízneme.

Platycodon grandiflorus ‘Astra White’

boubelík

V létě kvetoucí, nízká trvalka rozrůstající se do trsů pevných hustě olistěných lodyh. Listy modrozelené na okraji zoubkované. Výška 15-25 cm. Čistě bílé, do široka otevřené zvonkovité květy vykvétají v červenci.srpnu. Miluje slunce a dobře propustnou hlinitopísčitou, mírně vlhkou půdu. Na zimu zatahuje a na jaře velmi pozdě raší.

Phlox douglasii ‘White Admiral’

plaménka douglasova

Polštářovitě se rozrůstající stálezelená trvalka Výška 5-8 cm. Rozkvétá v dubnu-květnu čistě bílými květy kulatého tvaru. V době květu vypadají polštáře tohoto bílého kultivaru jako zasněžené. Miluje teplé místo na slunci a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Dobře se bude vyjímat i mezi jinak barevně kvetoucími plamenkami.

1 2 3 6