.

R

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Ramonda myconi

ramondie

Zvolna se rozrůstá do plochých listových růžic. Velké tmavozelené vejčité listy jsou svraštělé, naspodu hnědě chlupaté. Květní stonky v květnu-červnu nesou několik pětičetných světle fialovomodrých květů se žlutými prašníky. Vysazujeme do humózní písčité půdy s příměsí vápencové drti na místa odkloněná od slunce a s dobrým odtokem přebytečné vody. Nejlépe vyhovují svislé spáry mezi kameny na severní nebo východní straně skalky.

Ranunculus alpestris

pryskyřník alpský

Drobné ozdobně dělené, leskle tmavozelené listy tvoří přízemní růžice. Výška 5-15 cm. Kvete miskovitými bílými květy se žlutými prašníky v květnu-červenci. Pro výsadbu bude nejlépe vyhovovat kyprá humózní půda s příměsí drobných kamínků a umístění v polostínu. Dobře bude prospívat ve spárách mezi kameny, kde bude zajištěn dobrý odtok přebytečné vody od kořenů. V zimě je prospěšný suchý kryt.

Ranunculus gramineus

pryskyřník trávolistý

Po odkvětu zatahující vytrvalá rostlina. Na podzim vyraší trsy přezimujících, kopinatých modrozelených listů. Jasně žluté miskovité květy rozkvétají v květnu-červnu. Výška větvených květních lodyh dosahuje 20-30 cm. Dobře poroste v hlinitopísčité půdě na slunci. Vyjímat se bude v každé skalce, nejlépe v sousedství např. modrých zvonků.