.

T

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Tricyrtis formosana

liliovka, hadí lilie

Plně mrazuvzdorná vyšší trvalka s nevšedním až exotickým vzhledem. Rozrůstá se do trsů vzpřímených lodyh se střídavými tmavozelenými listy. Výška v květu může dosahovat 60 cm. V srpnu-září rozkvétá zajímavě tvarovanými růžovými, hustě purpurově skvrnitými květy. Pro výsadbu volíme polostinné stanoviště s vlhčí, na humus bohatou, kyselejší půdou. Oddenky liliovky by měli být vysazeny v hloubce asi 10 cm. Na zimu je prospěšná ochrana proti přemokření.

Teucrium pyrenaicum

ožanka

Poduškovitě se rozrůstající polokeř s poléhavými větvenými výhonky. Okrouhlé vroubkované listy jsou měkce chlupaté. Výška 10-20 cm. V červnu-srpnu vykvétá hlávkami květů, které mají krémově bílou barvu doplněnou modrofialovou. Ve skalce vysazujeme na suchá kamenitá místa s chudší propustnou, mírně vápenitou půdou na slunci. Dobře se bude vyjímat v širších spárách mezi kameny a v suchých zídkách.

Tulipa urumiensis

tulipán

Nízký tulipán nepřesahující výšku 15 cm. Z přízemní růžice úzkých tmavozelených listů v dubnu vykvétá několik zářivě zlatožlutých květů, které se otvírají do hvězdy. Sázíme do propustné hlinitopísčité půdy na slunce. Vhodný i do menší skalky.

Thymus vulgaris ‘Compactus’

tymián

Stálezelený, hustě větvený kompaktně rostoucí polokeř s drobnými šedozelenými, silně aromatickými listy. Výška 15-20 cm. Kvete drobnými světle růžovými květy v červnu-srpnu. Po odkvětu je dobré zkrácení asi o třetinu. Miluje slunce a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Nežádoucí je trvalé přemokření. Vhodný do skalky, jako doplněk bylinkové zahrádky nebo do nádob. Mladé výhonky lze použít v kuchyni na dochucení pokrmů.

Thymus serpyllum ‘Albus’

mateřídouška úzkolistá

Zcela nenáročná kobercovitě se rozrůstající vytrvalá rostlina. Plazivé přikořeňující lodyhy hustě porostlé drobnými lístky v krátké době pokrývají větší plochu. Výška 3-5 cm. Celá rostlina při dotyku příjemně voní. Hustá bílá květenství rozkvétají v červnu-září. Jedna z mála rostlin, která snese sluneční úpal a chudou písčitou půdu. Dobře nahradí trávník na exponovaných místech nebo spolehlivě překryje místa nad drobnými cibulovinami.

Teucrium montanum

ožanka horská

Stálezelený kobercovitě se rozrůstající keřík s přisedlými čárkovitými naspodu plstnatými listy. Výška 10-20 cm. Kvete od května do září plochými hlávkami krémově bílých květů. Pro výsadbu je vhodná štěrkovitá, mírně vápenitá, v době vegetace přiměřeně vlhká půda na slunci. Ozdobou bude v každé skalce, květinové zídce nebo v korytě. na zimu uvítá suchý kryt.

Townsendia leptotes

tauzendia

Drobná skalnička rozrůstající se trsíky užších šedozelených lístků. Výška nepřesahuje 5 cm. V dubnu-květnu rozkvétá světle levandulovými přisedlými květy se žlutým středem. Dobře se bude dařit na slunci v chudé štěrkovité propustné půdě. Vysazujeme do drobných spár, miniskalek a koryt. Na zimu je prospěšný suchý kryt.

Trollius pumilus

úpolín nízký

Na jaře vytváří trsy leskle zelených dlanitě dělených listů. Výška 10-20 cm. V květnu-červnu vykvétá jasně žlutými miskovitými květy. Vysazujeme na vlhká místa s humózní, mírně kyselou půdou na slunci nebo v lehkém polostínu. Dobře se bude vyjímat ve výsadbách nízkých rostlin u vody.

Townsendia parryi

tauzendia

Monokarpická. V prvém roce vytváří úhledné listové růžice. Ve druhém roce vykvétá začátkem léta velikými modronachovými květy se žlutým středem. Vyžaduje humózní hlinitopísčitou půdu s drobnými kamínky a dobrou drenáží na plném slunci. V dobrých podmínkách se udržuje samovýsevem. I přesto, že je tato skalnička krátkověká, by si zasloužila pro své krásné květy větší pozornost.

Thymus serpyllum ‘Rubra’

mateřídouška

Rozrůstá se do hustých koberců s drobnými purpurově zelenými, při dotyku vonnými lístky. Od počátku léta kvete hlávkami vínově červených květů. Vysazujeme na slunná místa s dobře propustnou písčitou půdou. Po odkvětu je prospěšné mírné sestřižení.