.

V

vše A B c d e f g h ch i j k l m n O P r s t u v w z

Veronica prostrata

rozrazil rozprostřený

Tvoří husté trsy s kruhovitě rozprostřenými výhonky a drobnými pilovitými tmavozelenými lístky. Delší hrozny bledě modrých žilkovaných květů vykvétají v květnu-červnu. Miluje sluce a dobře propustnou hlinitopísčitou, mírně vápenitou půdu. V době růstu je potřeba zajistit dostatek vláhy, jinak sušeji. Po odkvětu je vhodné rostlinu částečně zakrátit, nově vyrostlé výhonky zpravidla ještě do podzimu vykvetou. Ozdobou bude v každé skalce, suché zídce i ve větších nádobách.

Viola jooi

violka

Horská violka rozrůstající se do trsů srdčitých svěže zelených listů. Výška 5-10 cm. Jemně vonící, růžově fialové květy vykvétají od dubna do července. Pro výsadbu volíme chudou hlinitopísčitou, mírně vápenitou půdu a místo chráněné před poledním úpalem. Dobře prospívá ve spárách mezi kameny. V příhodných podmínkách se rozšiřuje samovýsevem.

Veronica cuneifolia ‘Villosa’

rozrazil

Rozrůstá se do zcela nízkých koberců. Plazivé přikořeňující výhony s drobnými chlupatými šedozelenými listy. Výška 3-5 cm. Rozkvétá v květnu-červnu hrozny růžových květů s bílým okrajem. Dobře bude prospívat v hlinitopísčité půdě na slunci. Nesnáší trvalé přemokření, proto pro výsadbu volíme svažitá místa, kde bude zajištěn rychlý odtok přebytečné vláhy. Ozdobou bude v každé skalce a suché zídce i mimo dobu květu svým zajímavým olistěním.

Veronica nummularia

rozrazil

Drobný polštářovitě se rozrůstající polokeř s poléhavými rozvětvenými lodyhami, které jsou většinou naspodu holé a v horní polovině hustě porostlé tmavozelenými oválnými lístky. Hrozny modrých květů vykvétají v květnu-červnu. Vysazujeme do nevysychavé hlinitopísčité nevápenité půdy na slunce, ne však na úpal. Dobře se bude vyjímat ve spárách mezi kameny v každé skalce nebo květinové zídce.

Viola sororia ‘Freckles’

violka

Nenáročná trvalka pozvolna se rozrůstající do hustých trsů srdčitých, svěže zelených pilovitých listů. Výška 10-15 cm. Bílé květy, hustě modrofialově kropenaté vykvétají v květnu-červnu. Vysazujeme do propustné humózní, přiměřeně vlhké půdy v lehkém zastínění.

Viola odorata ‘Sulphurea’

violka vonná

Dobře známá zahradní violka v netradiční barvě. Rozrůstá se do koberců, listy srdčité svěže zelené. Výška 10-15 cm. Oranžové vonné květy rozkvétají v březnu-dubnu. Nejlépe bude prospívat v přiměřeně vlhké, mírně humózní půdě v polostínu. Využití najde v hajních partiích nebo jako podrost pod opadavými keři.

Veronica caespitosa

rozrazil

Malá trsnatě se rozrůstající rostlina s tmavozelenými čárkovitými, hustě chlupatými lístky. Výška do 5 cm. V dubnu-květnu rozkvétá hrozny modrých květů. Miluje slunce a velmi dobře propustnou půdu. Místo pro výsadbu volíme nejlépe vyvýšené s dobrým odtokem přebytečné vláhy. V zimě je nutná ochrana proti nadměrnému vlhku. Vhodný do skalních štěrbin, suťovišť, suchých zídek i do dobře drenážovaných koryt.

Valeriana x suendermannii

kozlík

Pohledný kříženec rozrůstající se do nízkých podušek, listy okrouhlé svěže zelené. Výška 5-10 cm. Začátkem léta rozkvétá hustými hlávkami drobných růžových květů. Dobře se bude dařit v přiměřeně vlhké, avšak v zimě suché, propustné půdě. Stanoviště volíme chráněné před poledním úpalem.

Vitaliana primuliflora

vitaliana, douglasie

Rozrůstá se drobnými růžicemi čárkovitých listů do stříbřitě zelených podušek, nepřesahujících výšku 5 cm. Od dubna do května bohatě kvete svítivě žlutými přisedlými květy. Miluje teplá slunná místa a sušší, velmi dobře propustnou hlinitopísčitou půdu s obsahem vápníku. V době květu rozjasní každou skalku, suchou zídku, hodí se i do koryt. Na zimu uvítá suchý kryt.

Veronica armena

rozrazil

Hustě polštářovitý vzrůst, listy jemné svěže zelené,hluboce dělené. Výška 15-20 cm. V červnu-červenci bohatě kvete malými hrozny azurově modrých květů. Dobře se daří v každé propustné, třeba i kamenité, chudší půdě na plném slunci. V době květu nepřehlédnutelná v žádné skalce ani suché zídce.